Technologie szkieletowe są coraz bardziej popularne. Obecnie również w Polsce zainteresowanie nimi rośnie bardzo szybko. Budowa metra kwadratowego w technologii szkieletowej jest zazwyczaj znacznie tańsza niż tradycyjna - murowana.
Jest to jedna z najszybszych dostępnych technologii budowy, a jednocześnie tania. Ściany zewnętrzne są często cieńsze od tradycyjnych, dzięki czemu uzyskuje się większą powierzchnię użytkową na tej samej powierzchni zabudowy. Wiele prac prowadzić można w okresie zimowym.
Szkieletową konstrukcję montuje się z belek, a między nimi umieszcza się materiał termoizolacyjny. W przypadku zastosowania szkieletu stalowego, podstawą konstrukcji są metalowe słupy i belki wzmocnione prętami. Wszystkie elementy wykonane są z ocynkowanych profili stalowych – lekkich i wytrzymałych.
Nowoczesny lekki system konstrukcyjny opiera się na trzech zintegrowanych filarach: projektowaniu, produkcji poszczególnych części oraz ich prefabrykacji w gotowe elementy konstrukcyjne, takie jak panele ścienne, stropy, dźwigary, belki czy słupy. Prefabrykacja elementów konstrukcyjnych w zakładzie produkcyjnym jest w pełni zintegrowana z oprogramowaniem projektowym i maszynowym.
Elementy konstrukcyjne są wykonywane z zimnogiętych profili o różnych wymiarach z ocynkowanej taśmy stalowej o różnych grubościach, co pozwala na szybkie i precyzyjne wykonanie nawet bardzo skomplikowanych układów konstrukcyjnych zdolnych przenieść żądane obciążenia.
Panel ścienny stanowi podstawę całego systemu. Z takich gotowych elementów jest montowany plan budynku lub zabudowy poszczególnych kondygnacji. Ściany ustawiane są bezpośrednio na fundamencie lub płycie fundamentowej (odizolowanej od stali), a następnie skręcane ze sobą za pomocą śrub i wkrętów. Ze względu na niewielki ciężar, panelami można łatwo manewrować, aby je ustawić w pionie i wypoziomować.
Różnorodność stosowanych profili oraz grubości i parametry mechaniczne taśm stalowych pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonanie nawet bardzo skomplikowanych układów konstrukcyjnych zdolnych przenieść żądane obciążenia. W profilach paneli ściennych są projektowane i wykonywane otwory pod instalacje CO/CW oraz pod instalacje informatyczne i elektryczne, nawet w stężeniach skośnych, aby zachować prostoliniowość przewodów.
Panel stropowy wykonuje się z profilu typu C, ustawionego w formie belki stropowej, a następnie „zamknięte” profilem typu U. Panel stropowy z uwagi na większe rozmiary oraz grubość blachy jest dostarczany na plac budowy w pojedynczych profilach. Następnie jest montowany do lub na uprzednio ustawionych ścianach nośnych budynku lub zabudowy poszczególnych kondygnacji za pomocą śrub i wkrętów. Zasadniczo ich montaż nie różni się od tradycyjnych belek stropowych, a jego wypoziomowanie jest tym łatwiejsze im lepiej wypoziomowane są panele ścian nośnych.
Modułowa elewacja
Jako wariant wykończenia szkieletowego karkasu proponujemy Modułowy system elewacji, który przewiduje różne możliwości wykończeń elewacji - od jednolitych z wykorzystaniem otynkowanego styropianu lub paneli z mineralnym ociepleniem do kombinowanych wariantów wykorzystujących oba rodzaje materiałów. W takim przypadku zostają spełnione wymagania estetyki i długowieczności.